شما اینجا هستید
آموزش » موج نامنظم(قسمت ۱)

در اغلب اوقات سطح دریا آشفته بوده و پروفیل موج بطور دائم و بدون تکرار تغییر می­کند. در این حالت فاصله بین یک قله و یک قعر نیز تغییر می­کند. به این نوع امواج، امواج نامنظم می­گویند.همانطور که در بسیاری از پدیده­های دیگر از اصل برهم نهی استفاده می­شود، نمایش سطح نامنظم دریا با استفاده از برهم نهی مولفه های امواج منظم امکان پذیر است. در شکل زیر موج حاصل از بر هم نهی چند موج هم جهت ولی دارای سرعت های مختلف نشان داده شده است.

        ترکیب چند موج منظم و تشکل یک موج نامنظم

آنالیز موج نامنظم می­تواند به سه صورت انجام پذیرد که عبارتند از بررسی تابع زمانی یک موج نامنظم، بررسی موج نامنظم بصورت طیفی و بررسی موج نامنظم به صورت احتمالی.

یک موج نامنظم به صورت شکل ۲-۶ نمونه ای از تغییرات ارتفاع آب در یک فاصله زمانی مشخص را نشان می­دهد. چهار مشخصه زیر را می­توان برای این امواج در نظر گرفت:

۱-دامنه موج (ξ): فاصله قائم بین سطح ساکن آب تا قله یا قعر امواج

۲-ارتفاع موح(H): فاصله قائم بین قله و قعر متوالی

۳-TP پریود پیک: زمان لازم برای وقوع دو قله متوالی

۴-TZ : زمان لازم برای دو نقطه تقاطع صفر به سمت بالا بطور متوالی

مقادیر ارتفاع، دامنه، پریود و سایر پارامترهای ذکر شده در بالا در موج نامنظم همواره در حال تغییر بوده است. بنابراین بهتر است که متوسط آنها را بکار برد. علاوه بر مقدار متوسط مقدار متوسط یک سوم بزرگترین اندازه گیری ها هم مهم می­باشد که با ξ۱/۳ نشان می­دهند. در شکل ۲-۵ پارامترهای موج نامنظم نشان داده شده است.

 

 پارامترهای موج نامنظم

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انجمن علمی پژوهشی دریایی |